ביקורת מוזיקה
   
 
מדפים, בית הבובות
 
 
 

מדפים של בית הבובות חוגג פלטינה

 
מאת: טל בוחבוט -  
 
שם האלבום: מדפים
שנת הוצאה: 2005
אמן מבצע: בית הבובות
 
כשבית הבובות חוגגים אלבום פלטינה (40 אלף עותקים), אתה יודע שזה הזמן לכתוב עליהם ועל האלבום המצליח שלהם "מדפים" כמה מילים טובות.

אם הייתם שואלים לפני כמה שנים מי הם בית הבובות, סביר להניח שתשובה הייתם מקבלים רק מישראלי צעיר בשנות ה-20 לחייו, שחזר מטיול הזוי להודו או לדרום אמריקה משום שבית הבובות התחילו בתור להקת ישראלים מטיילים בחו"ל, את המוזיקה שלהם לא יכולתם לרכוש בשום חנות והיא חולקה ועברה מיד ליד וממטייל למטייל, וממש כך צברה הלהקה את קהל המאזינים הראשוני שלה.

עכשיו נעזוב את ההסטוריה הרחוקה של בית הבובות, ונתמקד לרגע בהווה.
האלבום "מדפים" של בית הבובות מקבל פלטינה, מן הסתם זה לא נחשב הישג הזוי כל כך בשביל כל אומן ישראלי מצליח אחר, אבל בית הבובות עשו זאת בדרך הקשה ביותר. זה מתחיל ברדיו, שם לא היה ניתן לשמוע בכלל את בית הבובות, סוג של מחסום מילולי הוטל על הלהקה הצעירה והמוכשרת הזאת.

בנוסף, אנשי תעשיית המוזיקה הישראלית לא רצו לקחת סיכון עם להקה כמו בית הבובות ולהשקיע בה כספים, משום שחשבו כנראה שבית הבובות זו עוד להקה שתיפול מבלי להשאיר שום חותם במוזיקה הישראלית.
בנוסף, חברת טאוור רקורדס לא מכרה האלבום מדפים, דבר שאפשר לכאורה לאמר שמהווה הפסד עצום עבור בית הבובות (למרות שלדעתי הפסד גדול יותר בשביל טאוור רקורדס), אבל זה הוא עוד קושי שהלהקה עברה מסתבר בהצלחה, בית הבובות מכרו את האלבום שלהם בהופעות, ובחנויות פרטיות קטנות, ועם זאת הגיעו להישג של אלבום פלטינה.
לאט לאט, פרצה לנו אל תוך התודעה בזכות הופעות מלאות אנרגיה (הייתי באחת מהן), ובזכות החום והאהבה שהם מפיצים בהופעות יצרו לעצמם קהל מעריצים רחב בכל הגילאים, והדרך מכאן ועד לתהילה הייתה קצרה, שום מחסום מילולי כבר לא יכול לעצור את בית הבובות, והאלבום שלהם שיצא לפני שנה ממשיך לצבור תאוצה.

האלבום

האלבום מדפים שיצא בשנת 2005, כולל בתוכו 11 רצועות, מתוכן הסינגל הידוע "סיגפו".
האלבום יצא בחסות נענע ובארבי רקורדס (היחידות שהסכימו להשקיע בלהקה אז).
מתוך המילים והלחנים באלבום, ניתן לחוש שוב את החום והאהבה שבית הבובות נותנים לקהל בהופעות שלהם.

אם נדבר על להיטים מתוך האלבום אז הרשימה ארוכה, השיר "למעני" שסחף אחריו את כולנו, ונראה שלא נמאס ממנו אף פעם, בכל מצב תמצא את עצמך שומע את השיר ומתרגש ממנו כאילו זו הפעם הראשונה שאתה שומע אותו, הלחן העדין והקול החם של הסולן (אמיר אטיאס), פשוט הופכים את השיר הזה ללהיט לכל דבר.

השיר "שיר בעיפרון" (רצועה מס' 7 באלבום), או כמו שכולם נוהגים לקרוא לו: "כי בחיים הכל עובר" , הפך ללהיט בזכות הלחן הפשוט והמילים המרגשות שגורמות לכולנו לחשוב על השיר לעומק, וזוהי המהות של שיר איכותי.

בשביל לבקר אלבום כלשהו, צריך להאזין לו הרבה פעמים, להכיר כל פרט ופרט באלבום, ואת זה עשיתי בהנאה רצופה, בלי להצטער על שום דקה שבזבזתי מחיי בהאזנה לאלבום.
מבחינתי לפחות האלבום מדפים מקבל ציון 9 מתוך 10 משום שמרגישים באווירה הכללית של האלבום שבית הבובות לא ליטשו מספיק את השירים, איכות ההקלטה היא לא ברמה הגבוהה ביותר וציפיתי ליותר, אבל זה לא עוצר בעדי מלהאזין לאלבום הענק הזה לפחות פעם בשבוע, ולהרגיש כמו בפעם הראשונה.

בתור אדם שאוהב רוק ישראלי, אני חייב לציין שהמוזיקה שבית הבובות עושים, לא דומה לשום דבר אחר שקרה אי-פעם ברוק הישראלי וברגע שלהקה כמו בית הבובות גורמת לרוק הישראלי לפרוח בצורה חזקה כל כך, מבחינתי אותה להקה שווה הכל.

שווה!
 
 
 
   
תגובות  
   
1. לגבי הליטוש של האלבום
עד כמה שאני יודע האלבום לא מספיק מלוטש בגלל שלא היה להם מספיק כסף כשהפיקו אותו בשביל לשלם לאנשים מקצועיים
(27/03/2006 אלון)

2. האנרגיות שהם מביאים מדהימות
האנרגיות שמגיעות מהם ומהקהל בהופעות זה משהו מדהים קשה להאמין שלהקה שהתחילה מכלום ועברה כל כך הרבה מכשולים הצליחה להגיע כל כך רחוק
(27/03/2006 שיר)

3. נומה+אריה=אריה רצח
נומה אחי היקר אחלה כתבה הרבצתה.התרשמתי מכל מילה ומילה למרות שהרבה אין לי ממה להיות מופתע כל מה שרשמתה ידוע ונכון מאחל לך ולבית הבובות בפרט בהצלחה...
(27/03/2006 ישי אטיאס)

4. חחח תודה נומה
(28/03/2006 טל בוחבוט)

5. סתם מוזיקה
לא מבין מה ההתלהבות הגדולה
סתם מוזיקרה וסתם להקה
(28/03/2006 סתם)

6. לבחור סתם
תבוא פעם אחת להופעה שלהם ותבין על מה כל הרעש
(28/03/2006 )

7. ל-5
זאת להקה שעשתה ועושה משהו שאף אחד לא עשה לפניהם
(28/03/2006 )

8. חולה על בית הבובות
אני יודעת שזה נשמע כמו ילדה בת 16
שמתלהבת מלהקה אבל אני פשוט חולה עליהם
הם מדהימים ... במיוחד אמיר ...
הייתי בהופעה האחרונה שלהם בבאר שבע
וממש נהנתי
(01/04/2006 קרן)

9. טל כל הכבוד
כתבה קטלנית אחי ברמה גבוהה
(01/04/2006 מתן (דוד של אביעד) חחח..)

 
הוספת תגובה
מאת:
דואר:
*נושא:
תוכן:
 
אין לפרסם באתר תגובות המפרות הוראות כל דין ובכלל זה תגובות בעלות אופי מיני בוטה, תגובות מאיימות, גזעניות, מוציאות לשון הרע, מעודדות לביצוע הסתה, פוגעות בפרטיות, מזיקות, פוגעות ברגשות הציבור, מפרות זכויות קניין רוחני ותגובות בעלות אופי מסחרי ו/או מידע פרסומי. אין לפרסם מספרי טלפון מכל סוג. האחריות הבלעדית לתוכן התגובה הינה של כותב התגובה. עם זאת הנהלת האתר שומרת לעצמה את הזכות למסור את פרטי כותב התגובה לכל גורם בהתאם לשיקול דעתה ושומרת לעצמה את הזכות לפרסם רק חלק מהתגובות ו/או למחוק תגובות שפורסמו.
 
   
   
   
   
סגור אותי
מה? עוד לא לחצתם לייק?