ביקורת מוזיקה
   
 
סאבלימינל - בדיוק כשחשבתם שהכל נגמר
 
 
 

סאבלימינל - בדיוק כשחשבתם שהכל נגמר

 
מאת: טל בוחבוט -  
 

שם האלבום: בדיוק כשחשבתם שהכל נגמר
שנת הוצאה: 2006
אמן מבצע: סאבלימינל

פתיחה:
סאבלימינל, האומן שהמציא את המילה "היפ-הופ ציוני" והפריח את ההיפ הופ בארץ,  חוזר אלינו עם אלבום חדש, חשבתם שהכל נגמר? צדקתם, האלבום החדש הוא ללא ספק הכי פחות טוב עד עכשיו.

רקע:
קובי שמעוני, הלא הוא סאבלימינל, התחיל את דרכו כבר בגיל 17, אז השתתף באוסף ההיפ הופ הישאלי הידוע "ישראלים עצבניים", לאחר מכן אחרי שירותו הצבאי הקים את "קבוצת-תאקט" שבמהרה הפכה להיות לייבל בחסות הליקון, את אלבום הסולו הראשון שלו הוא הוציא בשנת 2000 ובו אירח אמנים שלא היו מוכרים אז כמו: שי 360, הצל ומומי לוי, לאחר מכן הוציא אלבום יחד עם חברו "הצל", האלבום נקרא "האור והצל" והוא יצא בשנת 2002, לאחר מכן הוא שיחרר אלבום כפול יחד עם כל חבריו לקבוצת תאקט הידוע, האלבום נקרא "תאקט אולסטארז", ועכשיו שנת 2006 סאבלימינל משחרר לנו שוב אלבום סולו תחת הכותרת "בדיוק כשחשבתם שהכל נגמר".


האלבום החדש:
אומנם אי אפשר להגיד שסאבלימינל הוא אומן שלא שווה פלטינה, אבל עם כל הכבוד לאלבום החדש, ההצלחה של קובי שמעוני בזמנים האלה נובעת מילדים בני 12 שמושפעים בקלות מטקסט זול, בניגוד לפעם, בתקופת הדיסק האור מציון (שהיה לדעתי אחד האלבומים הטובים ביותר שיצאו במוזיקה הישראלית), ששם קהל היעד של סאבלימינל היה הרבה מעבר לסתם ילדים שמסתובבים עם כובעים כי זה קול.
סאבלימינל לא מחדש לנו כלום בשום נושא, פעם היה לו יותר על מה לכתוב, היום הוא כותב על ההצלחה שלו, מה שמשאיר לשירים נפח של שיר זול, אבל יחד עם זאת השיר ניהיה קליט יותר.

הדיסק הראשון שלו היה בגישה יותר אמיתית כלפי הנושאים המדוברים, הכל היה צעיר מהיר ואיכותי, ובאלבום החדש יש תחושה של התלהבות כאילו סאבלימינל שולט במשהוא שהוא מעבר לקצב הריקוד של ילדות בנות 14 בהופעות, האלבום "האור מציון", ללא ספק סלל לסאבלימינל את דרך המלך, אני אישית עד היום נהנה להאזין לאלבום הזה מדי פעם, כל אלבום ושיר שבאו אחרי "האור מציון" רק הרסו לסאבלימינל וחבריו את התדמית שהם יצרו לעצמם באלבום הראשון.

כמו בכל אלבום ראפ איכותי צריך שיר אהבה על בחורה חושנית, שיר באווירת עשן סגול בחדר סגור ונרות ריחניים מסביב (הבנתם למה אני מתכוון?), ואפילו את זה סאבלימינל לא עושה כמו פעם, פעם היה לנו את הלהיט הגאוני והמשעשע "הבנים נים והבנות נות" או בשמו המקורי "הוליווד" (רצועה מס' 4 מתוך האלבום האור מציון), והפעם אנחנו מקבלים שיר בכלל לא משהוא ולא משנה איך תשמעו אותו, טקסט לא משהוא בכלל, והזרימה שלו היא כמו הזרימה של נחל באר-שבע בתקופות היובש (ממש כך).

סיקור הרצועות:

1. פתיחה.

2. אם סי נטו - שיר שנשמע כאילו שסאבלימינל יותר מרוכז בלאיים ולשבח את המוזיקה שלו, במקום להציג לנו את מה שבאמת אנשים שאוהבים מוזיקה איכותית מחפשים, האלבום הקודם היה מלא בשירים כאלה, לא נמאס כבר?.

3. תן כוח (מארח את דוד ד'אור) - שיר עם זרימה נעימה, מלווה בקולות רקע של דוד ד'אור, טקסט יותר מושקע ואיכותי משאר השירים באלבום.

4. באבא בא (מארח את שי 360) - שיר עם ביט לא משהוא בכלל, וטקסט שלא אומר כלום בעצם, שיר שאפשר לוותר עליו, אבל נשמע טוב בשביל מסיבות שמפוצצות את האוזניים ואת הבאס.

5. קלסית ופרסית (מארח את מירי בן-הרי ואת Joe Budden) - שיר שמלווה בניגון הכינורות המתוקים של מירי בן-ארי הגדולה, ביט חביב מאוד, אבל הטקסט שטחי ולא שווה את איכות הניגון של מירי בן-ארי, ואת איכות הביט.

6. המקום המושלם (מארח את סיוון) - טקסט מצויין וביט מרגש ואיכותי, אבל שוב עדיף את סאבלימינל הצעיר והמבריק של פעם, "חיי מיום ליום" מהאלבום הראשון עושה עבודה יותר טובה.

7. היי סקסית (מארח את גבריאל בטלר) - סאבלימנל נשמע יותר בוגר, אבל זה לא מה שאנחנו מחפשים, אנחנו רוצים סטייל "הוליווד", או לפחות "תני לי", מסכימים איתי?

8. טורו (מארח את אלון דה לוקו ואיציק שמלי) - הביט הוא בעצם הביט של השיר הידוע והנוסטלגי של זוהר ארגוב "הפרח בגני", רק מעובד מחדש, יש לציין שסאבלימינל עושה בשיר הזה יופי של עבודה, ביט פשוט ענק, הטקסט פחות חשוב, והשיר הזה הולך להיות להיט לדעתי.

9. פרופורציה - שיר טוב וטקסט איכותי, סאבלימינל מציג את מיטב היכולת הליריקלית שלו, למרות שהוא נשמע כמו אבא מחנך ומעצבן,הביט נחמד וזורם.

10. לפעמים אני מרגיש (מארח את דיויד ברוזה) - חיבור חביב עם האומן דיויד ברוזה שנעלם  לאחרונה, חיבור חביב, השיר הוא שיר אהבה חמים ונחמד, טקסט חמוד.

11. מטרו (סקיט) - רצועת מעבר חביבה עם אומן בשם מטרו, רצועה רגועה באווירת אהבה.

12. קומנדו מוחי (מארח את הצל, שי 360 ובוסקילז) - אני חייב להודות שיש לי חולשה לשירים סטייל "האדריכלים" (רצועה מספר 11 מתוך האלבום האור מציון), והשיר הזה הוא פחות או יותר בסגנון, אז אני יכול רק לשבח את השילוב של שי 360 ברצועה, הצל נותן הופעה נחמדה, הביט זורם יפה לאורך כל הרצועה, יופי של שיר.

13. זה הגיע עד לכאן - שיר סגנון מזרחי, כנראה מתחבר לשורשים הפרסים, טקסט מעצבן ולא נשמע טוב, הביט בסגנון ערבי, לכן קשה לי לפרגן הרבה.

14. In Tel Aviv (מארח את הצל ואת -Wyclef Jean)  - שיר סתמי, לא מיוחד בכלום, שוב סאבלימינל מפיק ביט מקצועי ומארח אומן כמו ויקליפ ג'אן, אבל מחסיר מאיתנו טקסט מיוחד שלא נשמע שוב ושוב כמו סתם עוד שיר מעבר.

15. ארץ אהובה (מארח את שלומי שבת) - שוב קטע שמשאיר טעם מזרחי בפה, הפעם השיר דווקא יותר איכותי והזרימה שלו נהדרת, שיר שמוקדש כולו לארץ ישראל האהובה.

16. מפה לשם - השיר הכי טוב מכל הבחינות באלבום לדעתי, טקסט שישבה אתכם בקסמיו, והביט מלווה בכינורות עצובים, יופי של שיר, שיר מדבר על מצבים קשים.

17. יותר מדי - הביט הכי שונה באלבום, ביט מורכב כולו מניגונים רגועים, והטקסט נחמד, השיר בסדר אבל לא מפוצץ מספיק.

18. אל תיהיה תינוק - כל השיר מלווה בתינוק הדיגיטלי הבוכה הזה שכבש את כולנו (לכולם יש אותו בתור רינגטון בפלאפון), הביט משעשע וזריז, אבל הטקסט ממש פטאתי, למרות שיושב מצויין על הביט.(רוב הטקסט לקוח מתוך הפריסטייל שסאבלימינל והצל עשו בהצגת הבכורה של הסרט "8 מייל".)

19. לא יכול לישון - סאבלימינל מציג לנו את השיר הכי גרוע שלו, משום מה הוא עושה קול מעצבן לאורך כל השיר (כמעט והעברתי את הרצועה באמצע, אבל הסכמתי עם עצמי שצריך לתת לכל רצועה את כל הכבוד), הטקסט סתם מעצבן והביט אדיש ולא זורם.

20. בדיוק כשחשבתם שהכל נגמר - סאבלימינל סוגר את האלבום עם רצועה חביבה, אבל איפה האיכות של סגירת אלבום עם שיר כמו "האור והצל" (רצועה מספר 20 מתוך האלבום "האור והצל"), בכל מקרה גם בלסגור את האלבום בצורה שתשאיר טעם טוב בפה סאבלימינל לא עושה עבודה טובה.

לסיכום: חשבתם שהכל נגמר? סבירות גבוהה שצדקתם, האלבום מקבל ציון 6 מתוך 10, האלבום החדש לא מספיק משאיר טעם טוב בפה, אומנם יש כמה שירים איכותיים שבאמת התחברתי אלייהם, אבל מתוך 20 רצועות ציפיתי ליותר הפתעות ושירים איכותיים. בכללי האלבום לא מכבד אומן כמו סאבלימינל. חבל.

קישורים:
תאקט - האתר הרשמי
מילים לשירים של סאבלימינל

 
 
 
   
תגובות  
   
1. איזה קטילה
לא מצאת משהו טוב להגיד?
(02/05/2006 )

2. הוא אמר שהסאונד טוב
ושיש פה ושם שירים איכותיים.
(02/05/2006 )

3. מה המבקר הזה חש בכלל?!
זה פשוט משהו מדהים.. נותנים לילד בן 16 לבקר אלבום של אומן ענק כמו סאבלימינל ועוד הוא בא ותופס תחת..!!!!!
מאמי תשתחרר!!! האור מציון היה אלבום סוף אבל זהו עוברים הלאה... כל שורה שנייה שכתבת בביקורת הייתה בהשוואה לאלבום הישן.. כולם יודעים שהמציאות בארץ מחורבנת אבל לא כל האלבומים של סאב יכולים להתנגן על אותו ביט.....
סאבלימינל אתה ענק!!!! הכי חשוב שהמעריצים יודעים להעריך אותך לאורך כל הדרך.... (אההה ואני כבר מזמן לא בת 14)..
(06/05/2006 אני...)

4. מסכים עם כל מילה
סיקור מעניין ונחמד זה שאתה לא מסכים זכותך. גם זכותך לקטול את הסיקור אבל לדעתי סאבלימינל ענק אבל כבר משעמם
(06/05/2006 )

5. זה לא משנה בן כמה המסקר
הוא מסקר מהזוית ראיה שלו, זה עדיין סיקור, את יכולה לא לאהוב, אבל עם כל הכבוד, סאבלימינל של היום זה לא סאבלימינל של פעם וחבל...!
(06/05/2006 למס' 3)

6. צודק המבקר.. בערך :\
סאבלימינל של היום זה באמת לא מה שהוא היה פעם המבקר צודק בדוגרי!
פעם סאבלימינל היה שר כי הוא אוהב לשיר כי הוא עושה את זה בשביל עצמו ובשביל להעביר מסר כלשהו..
היום הוא כולו מסחריי מנסה למכור לנו ציונות וזיוני שכלל.. הטקסטים שלו נכתבים בלי טעם ובלי מוסר ובלי מסר כלשהו רק כדי שהרבה ילדים קטים יקנוו וינסו לחכות אותו להיות סאבלימינל הבא.. כל ילד מושתן קטן חושב שהוא כבר ילד גדול בגלל שהוא מדקלם תבילבולי מוח של סאבלימינלל!

בקיצור משפחת תאקט.. נהייתה הפקרות!!
(12/05/2006 אביב)

7. למס' 6
אני איתך במאה אחוז.!
הוצאתה לי את המילים מהפה
(14/05/2006 )

8. בקשר לשיר לא יכול לישון
עם תקשיב טוב עוד פעם אחי, שתדע שוואללה לטקסט עצמו יש נושא יותר עצום ממה שנראה לך,עם לדוגמא היית שומע טופאק כן היית מבין את סאבלימינל ולא מעביר תרצועה באמצע,אני מכין,מלחין,שומע,מפיק,עורך ושר מוזיקה שחורה כבר למעלה מ9 שנים,ואני באר-שבעי,אין זמר שלא שמעתי או לא הכרתי מאמסי האמר עד לסאב,ואני חושב שדווקא את השיר הזה שווה לשמוע...אבל עוד פעם,זאת רק ביקורת שלך על הדיסק אחי,בכל מקרה, ביקורת נכונה מהסתכלות על סאב,הוא השתנה,לטובה או לרעה,הוא סובל מהתוצאות...
(17/05/2006 מישהו )

9. למס' 8
ניסיתי שוב לשמוע את השיר, ואתה צודק יש בו משהוא הרבה מעבר, אבל למה להרוס עם הקול המעצבן הזה שהוא עשה שם תסביר לי?
(18/05/2006 טל בוחבוט)

10. רצועה 8
וואלה צדקת! הפך להיות להיט עצבני ביותר
(31/05/2006 )

11. אלבום מעפן
סאבלימינל לא כמו שהיו פעם, האור והצל היה אלבום תותח פעם קובי היה מלחין ראפ טוב עכשיו הוא סתם מסחרי שר את המילים שאומרים לו
(04/06/2006 תרגיש חופשי להשתחרר)

12. טורו
מה זה?! איפה השיר טורו!!?? אני רוצה לשמוע אותו!! איפה הוא!!? שום אתר לא שווה בלעדיו!! אז קדימה ילד תתחיל לעבוד על השיר הזה!! זה חיב להיות פה עכשיו!! אני חיב לשמוע אותו בשביל להעריך ת'אתר שלך..אז יאללה אני לא יפריע..חח תתחיל לעבוד וברצינות..!! צאוו צאוו!!
(10/06/2006 דני)

13. אחחח
סאב אולי ירד קצת אבל הביקורת הזאת מוגזמת!! הוא תמיד יהיה אמן ההיפ הופ מספר 1 בארץ לא משנה מה!
אני לא מבינה את כל האנשים שמתלהבים מכל האחרים כולם בסך הכל חיקוי בינוני של סאב ושל משפחת תאקט! אין מה לעשות הם תמיד יהיו הכי הכי!!!

נ.ב.
השיר לא יכול לישון הוא שיר ענקקק אני לא מפסיקה לשמוע אותו! מה שמראה שגם לסאב יש חולשות ושגם הוא בן אדם.. שיר קצת שונה מכל הציונות הרגילה שלו וזה מה שיפה! הוא השתנה ורק לטובה!!

משפחת תאקט אוהבים אתכםםםםםם
(15/06/2006 טל)

14. לכולם
סבנימינל והצל מקירים מישהו מימשפחתי הם עבדו איתו
אני מתה על ראפ והיפ הופ יש גם בנות שאהואבות זאת
(02/07/2006 לירז)

15. מישהו
הי היייי
(02/07/2006 ניקי)

16. בוסקילז&משפחת תאקט
הם פשוט מהממיםםםם חולה על בוסקילז ועל שייי אנשים ב19.7 יומולדתת לשי!!!!
(11/07/2006 )

17. באבא בא
באבא בא זה שיר ממשש יפהה..!!
(11/07/2006 )

18. פרחים בקנה
תוחלו בוקשה את השיר פרחים בקנה
(04/08/2006 מור)

19. "בדיוק כשחשבתם שהכל עבר"
יש שירים שהם על קצב אבל לא טובים אפילו יש חלק מהשירים שסאב נישמע פאתטי ומעפן לא בוגר קופץ כמו ילד בן 5 רק שעיר יותר ונישמע מעצבן יוצר לסיכום שום דבר הוא לא חידש רק ירד ברמה של המוסיקה עם אפשר ליקרא לזה מוסיקה
(01/09/2006 ניר)

20. בקשר לשיר לא יכול לישון
אני מחפשת את המילים שלו בכל מקום באינטרנט ולא מוצאת..מישהו יודע אולי איפה אני מוצאת אותם??...תודה מראש
(06/09/2006 תעזרוו לייי...)

21. בקשר למילים לשירים...
יש את כל הליריקס באתר הרשמי של סאבלימינל.
(11/09/2006 טל בוחבוט)

22. לא יכול לישון...
השיר הזה סוף סוף מוציא משהו אותנטי מסאבלימינל בצורה דיי מגניבה ומלאה בהומור ומודעות עצמית, ראיתי את הקליפ ופעם ראשונה שהוא לא עושה פוזות מפגרות ונראה כאילו משהו באמת יוצא לו מהלב...
נ.ב.
רוב הדברים אחרי הדיסק הראשון באמת דיי מסריחים...
(01/10/2006 יובל)

23. תפיקו מוזיקה טורו
(12/10/2006 טל)

24. עומר בר מירב רומי יאיר
עומר בן שושן
(21/10/2006 )

25. יאיאר
(21/10/2006 עומר)

26. סתם
המבקר הזה דפוק על כל הראש!!! הוא איי פעם שמע בכלל ראפ?
(18/11/2006 אודיו)

27. תעזרו לי
מישהו יכול בבקשה לעזור לי להוריד את השיר לפמי אני מרגיש של סאבלימינל ודיויד ברוזה??
(29/11/2006 eden)

28. קריאה בעיתון
יום אחד קראתי בעיתון ידעות שהמקור של הוא טויטו רציתי לדעת אם זה נכון ואם כן וולה איך זה מסתדר אתה פרסי אנחנו אלגירים
(01/02/2007 ישראל טויטו)

29. תיקון
יום אחד קראתי בעיתון ידעות.. שהמקור של המשפחה שלך היא טויטו .......(סאבלימינל)
(01/02/2007 ישראל טויטו)

30. היפ הופ
סבלימינאל אתה תותח התותחים בנושא ההיפ הופ !!!!!!!!!!!!! אתה תותח $$$
(09/02/2007 אבי נימני)

31. כשאתם תשיגו רבע מימשהוא השיג
דברו איתי לוזרים פותחים פה על הזמר הגדול ביותר שנולד פה
(14/10/2007 דוד)

32. שיר וואלק פצצה
שיר מעמם וגם נכון שיר הכי יפה בעולם ורק שתידה שאני סרופה הלכם אש...... אשששש... אש ....ובמיוחד על קובי החתיך ....נשיקה גדולה אוהבת אותכם
(05/12/2008 שרונה)

33. בגדת ב-צל של עצמך
אתה דפקן..בגדתה בחבר הכי טוב שלך כמה שאני מעריץ אותך -הצל לא רואה אותך בכלום] לעומתו אתה אחד הגרועים ההבדל היחיד בינכם זה שאתה צריך צומי והוא מסתפק במה שיש-גדלת בבית עשיר..אחרים לא..פלא שהצלחתה יום אחד הכול יחזור לך לפנים
(12/11/2009 הציוני האחרון)

34. משהוווו
קובי שמעוני חולה עלייך יחתיך אחדדדדדדדדדדדדדדדדדד נשיקה גדולה ענקית ממנייייי חמסה חמסה עלייך
(29/12/2009 אדר)

 
הוספת תגובה
מאת:
דואר:
*נושא:
תוכן:
 
אין לפרסם באתר תגובות המפרות הוראות כל דין ובכלל זה תגובות בעלות אופי מיני בוטה, תגובות מאיימות, גזעניות, מוציאות לשון הרע, מעודדות לביצוע הסתה, פוגעות בפרטיות, מזיקות, פוגעות ברגשות הציבור, מפרות זכויות קניין רוחני ותגובות בעלות אופי מסחרי ו/או מידע פרסומי. אין לפרסם מספרי טלפון מכל סוג. האחריות הבלעדית לתוכן התגובה הינה של כותב התגובה. עם זאת הנהלת האתר שומרת לעצמה את הזכות למסור את פרטי כותב התגובה לכל גורם בהתאם לשיקול דעתה ושומרת לעצמה את הזכות לפרסם רק חלק מהתגובות ו/או למחוק תגובות שפורסמו.
 
   
   
   
   
סגור אותי
מה? עוד לא לחצתם לייק?