סיקור הופעות
   
 
 
 
 

Summerave - סוכות 2003 - סקירה

 
מאת: רובי -  
 
מה היה שם?...
נסענו כברת דרך של כשעה וחצי, בעלטה מוחלטת, על כביש שחור שהזכיר את מסלול הראלי - אספלט במונקו - כבישים פתלתלים וסיבובים מסוכנים.
מארגני האירוע הבטיחו לנו חוויה יוצאת דופן. בכל עת ששאלתי את עצמי "מה אני עושה פה באמצע הלילה, ערב שבת וחג, במקום להיות בחיק משפחתי ולהרוויח מצוות "בסוכות תשבו שבעה ימים"?", הדהדה בראשי אותה הבטחה. מהלך כל הנסיעה לא היה ולו אזכור אחד לגבי הפסטיבל האמור, בניגוד גמור לאירוע "פסטיבל התמר", אשר נפתח במוצ"ש בקיבוץ עין-גדי ואשר לגביו מתנוסס שילוט ענק, בכל צומת, כך שלא נותר מקום לבלבול. נתקלנו ברבים אשר טעו: ירדו למלונות, "התברברו", או סתם עצרו בצד בחושבם כי פספסו את המקום - נקודה שראוי וכדאי לתת עלייה את הדעת להבא, שכן המופע, הרקדנים, הסאונד והאפקטים היו פשוט Wow.
כשהגענו למחסום הצבאי ניגש אליי חייל מילואים חובש כיפה, ושאל אותי לפשר התנועה הערנית הזו ואיזו היא המסיבה בחוף נווה – מדבר, שכולם שואלים בדברה. שאלה זו עוררה אצלי רמת ציפיות גבוהה, אפילו גבוהה פי כמה, לגבי אותה הבטחה שקיבלנו במערכת אודות גודל, אופי ורמת ההפקה של הפסטיבל (חייב אני להודות שחששותיי להתבדות גברו בעקביות, וזאת משום שלא פגשתי במהלך כל הנסיעה, אף לא שלט אחד המדווח אודות המסיבה. זכרוני נשאני למחוזות שחר התבגרותי, בם כשמישהו היה עורך "ערב כיתה" - כל הרחוב והשדרה המובילה לביתו היו עמוסים לעייפה בשלטי הכוונה מתוצרת עצמית).
כשסוף סוף הגענו (בשעה 01:30 בקירוב) ונשמנו לרווחה, קיבל את פנינו טור מכוניות ענק ומאותו הרגע הבנו כי הולך להיות "סוף הדרך": כמות אדירה של מכוניות, בשעה כזו, מבשרת טובות!. כל העת נסעו וחזרו ניידות אבטחה של משטרת - ישראל, אשר בלטו היטב באווירה ושעיקר משימתם היה איתור מכוניות חשודות. אנשים שנראו בעלי חזות אוריינטלית תושאלו ואף נתבקשו לצאת מרכבם לביקורת, אלמנט שהוסיף מימד של ביטחון ורצינות ואף העצים את רף הציפיות.
לאחר עיכוב של כחצי שעה, הגענו למחסום אבטחה נוסף, אשר בדק בשנית כל מכונית שנכנסה למתחם החניון, למקרה ש"פוספסה" ע"י אחת מניידות המשטרה. בכלל, נדמה היה לי כי בהשוואה לפסטיבלים דומים בעבר, באופיים ובגודלם, הושם הלילה דגש מיוחד בנושא ביטחונם האישי של המבלים ועל כך יש להודות למשטרת - ישראל ולחברת האבטחה, אשר תגברו בעשרות מאבטחים וסדרנים, ולמפיקי האירוע כמובן ("בם - בה הפקות").
כשחנינו את המכונית בתוך ים המכוניות שנקווה כבר בחוץ, חנתה לצידנו מכונית, כשעל גגה מונחים היו שני בקבוקי וודקה פתוחים, בקבוק מיץ תפוזים וכמה כוסות פלסטיק - מלאות בקוקטייל שוקק, שהוכן על ידי בחור צעיר, כבן 20 ,שחילק את הכוסות בין חבריו. כנראה שהחבר'ה הצעירים קיבלו התראה כי מערכת האבטחה במקום נוקשה במיוחד, (כפי שנוכחנו לגלות בהמשך), וכי בשל כך אין סיכוי ל"הבריח" פנימה את הבקבוקים ועל כן דאגו הם "לתדלק" עצמם טרם כניסתם למתחם. נקודה נוספת שאולי כדאי לכוון עלייה אור זרקור, כשמתכננים את צורת ההיערכות לאירוע מסוג כזה.
כאמור, בכניסה הראשונה למתחם נבדקנו בדיקה גופנית קפדנית ונדרשנו להוציא את תכולת כיסינו, (אנו מלאי התרשמות ממקצועיותם ומדקדקנותם של הבודקים הביטחוניים, שכן לא שת ליבם להקל על מלאכתם בראותם את ציוד ההקלטה, הצילום ו/או התגים בם היינו מצוידים). גם בעמדת הבידוק השנייה, בה קיבלנו את סרטי ה – VIP הוורודים שהקנו לנו אישור כניסה לכל המתחם, לא קיבלנו "הנחות".
סוף כל סוף נכנסנו למתחם המופע, שהיה גדוש לעייפה במבלים, כחול אשר על שפת הים (תרתי משמע), שהופנטו ופיזזו לצלילי די ג'יי- ATMOS האגדי (ראה מסגרת), כאילו היו העכברים של החלילן מהמלין. הסט ארך כשעתיים, עיקר מאפייניו היו טראנס מאוד פסיכודאלי, Low Base עם נגיעות של טראנס וטכנו. ממוצע ה – b.p.m. (Bass Per Minute), בסט שנוגן, היה כ – 110 b.p.m שעל פי הסטנדרט הישראלי הוא ממוצע נמוך.

(Atmos – "אחד השמות הגדולים בסצנת הטראנס העולמית. אתמוס השוודי סיים את העבודה על אלבומו השלישי במספר וחזר לתור את במות הטראנס ברחבי העולם. אתמוס נחשב לנושא הדגל של הפסיי - טראנס הפסיכודאלי הסקנדינבי, שמורכב בדרך כלל ממוזיקת בוקר שנבנית ברכות. בסטים האחרונים שלו הוא הוסיף גם כמה נגיעות אלקטרו אל תוך המיקס ויוצר חוויה מוזיקלית מדהימה וחדשנית. אתמוס נולד תחת השם תומאס (השם נוצר מסיכול האותיות של שמו) בהולנד דווקא, אבל בגיל 7 הוא עבר לשוודיה. שם, בני דודיו החלו לחנכו על בירכי הענקים האינסטרומנטאליים של שנות ה-80 (ג'אן מישל ג'אר, טנג'רין דרים ואחרים), הוא עשה את הסיבוב המלא דרך דיסקו, מטאל והיפ - הופ לפני שחזר למוזיקה האלקטרונית ומשנת 92' החל ליצור – תחילה כחובב, אך מהר מאד כישרונו הבולט הפך אותו למקצוען.
אתמוס יוצר תחת הלייבל spiral trax, וטראקים פרי עטו מצאו את מקומם באוספים החשובים בעולם. הוא בעיצומו של מסע עולמי היום מיפאן, דרך ניו-יורק, סאן פרנסיסקו ואוסטרליה").

ניגשנו אליו בשעת הפוגה וביקשנו לשוחח עימו:

ראיון מאת: רובי ואפרת.
אפרת: זהו ביקורך הראשון בים המלח, נכון?.
אתמוס: ביקרתי כ-30 פעמים בישראל. מרבית הופעותיי היו בתל-אביב, אך הופעתי גם בירושלים, חיפה, אזור הגליל ואילת. נכון, זוהי למעשה הפעם הראשונה שבה אני מופיע במקום הנמוך ביותר בעולם.
רובי: שמך הפרטי המקורי, הוא תומאס. מה הניע אותך לסכל את האותיות ולקרוא לעצמך בשם הבמה אתמוס?.
תשובה: מאז שהתחלתי לכתוב וליצור חשבתי על שם מקצועי שילווה אותי לאורך הקריירה, והשם תומאס היה משעמם ומאוד לא מעניין בעיניי. אתמוס הוא שם מקורי שהוא כמעט הולוגרמה- תמונת ראי של אותיות שמי. היה מצחיק בעיניי לו לא היה כלל קשר בין שמי הפרטי המקורי לשם הבמה שבחרתי לעצמי.
אפרת: מה דעתך על הקהל הישראלי?.
תשובה: הקהל חם, אוהב מאוד ומפרגן אך לא אוהב את זרם ה"האוס" או "טראנס עםLOW BASE". זהו קהל שאוהב "לקבל בראש" - טראנס HIGH TEMPO מהיר ועצבני כמו הסרט.
רובי: כשאתה מכין חומר להופעה בישראל, האם זהו חומר מיוחד, סגנון מיוחד עבור הקהל הישראלי, או שמא אינך משנה ומתאים סגנונך בהתאם לקהל?.
תשובה: בכל פעם שאני מגיע לישראל אני מנסה לתכנן את הסט שלי, כך שהקהל שאליו אני פונה עם סגנוני, יאהב ויפרגן. בשבוע שעבר ניגנתי בליסבון, פורטוגל, "טרייבל האוס" ו"טראנס מלודי", והקהל המקומי מאוד אהב את זה. זהו סגנון שפחות יקלע לטעם הקהל הישראלי.
אפרת: מהו הסגנון המועדף עלייך?.
תשובה: הסגנון האהוב עליי, אישית, הוא "טרייבל האוס".

אתמוס נאלץ לשוב ולהופיע וכך נקטע הראיון, בברכת שלום ותודה רבה.

יצאנו לטייל על מנת לשאוף ולספוג את האווירה, אותה אוירה המאפיינת מופעים מהסוג הנ"ל: פגשנו באחד שהביא עימו שמיכות, כריות ומחצלת קש (לא, את מנורת הלילה הוא השאיר בבית...), פגשנו בנכה בפלג גופו התחתון אשר הפליא באקרובאטיקה על קביים, שני חבר'ה אשר הפליאו בלהטוטי אש וג'אגלינג ואת הספק ברמנים/ברמניות, ספק דוגמנים/דוגמניות שפיזזו על הבר. פינות שאנטי וזולות היו פזורות בכל פינה, צעירים שכוחם לא עמד להם מכורבלים היו בשקי שינה, דוכני כתובות קעקע וAccessories Party למכביר. בין הופעה להופעה עלו לבמה רקדניות שהיו לבושות בתלבושות פסיכודאליות צבעוניות, הייתה אף רקדנית אחת שחוברה ל – 220 ואלט (סתאאם), והיו אף תלבושות ומופעי חשמל הידועות והרווחות בפסטיבלים כדוגמת זה.
השעה 01:30 לפני עלות השחר וזרימת האנשים אל לב מתחם ההופעות נמשכת בקצב מעורר דאגה, שהרי נדמה כי עוד מעט ולא יוותר מקום לזוז.

עתה עולה לבמה ההרכב הצרפתי "במבו פורסט" (ראה מסגרת). בשעה זו הגיע מספר הבליינים לכ – 6,000 איש, הרוקדים ומזיעים לצלילי הטכנו - טראנס הפסיכודאלי, המשלב נגיעות של רייב גרמני המאפיינים הרכב הזה.

"Bamboo Forest – יאן חנאף וסטפן דורסיקס (Stephane Duriesseix & Yann Hennaf) הם הדואט הצרפתי המוביל בעולם הטראנס. השניים נפגשו בשנת 1995 ומייד גילו כי הם חולקים את אותה גישה לפיה מוסיקה היא העיקר ולא משנה אם המדובר בג'אז, גיטרה, פסנתר או סינתיסייזר וטראק טראנס סוחף. שנתיים מאוחר יותר, בשנת 1997, החליטו השניים להדק את שיתוף הפעולה ביניהם והקימו את "Bamboo Forest". מאז השניים עבדו קשה מאד להשיג את החדירה אותה ביקשו לעצמם על רחבות הריקודים, והמאמץ נשא פרי כשהשניים הביאו את הבשורה המוזיקלית שלהם לכל רחבי העולם בהצלחה ניכרת. ההופעות החיות שלהם יצרו לעצמם מהר מאד שם של אירוע שלא כדאי להחמיץ וטראקים פרי המקלדות שלהם מצאו את מקומם באוספים המובילים. בימים אלו ממש הם שיחררו את אלבומם האחרון שיצא תחת לייבל VisionQuest שבמסיבה האגדית האחרונה שלה הם הדהימו את הקהל בסט מרהיב".

כש-d.j skazi (ראה מסגרת) עלה לבמה, היו כבר כ – 8,000 איש ואת אשר הוא גרם להם, לא ניתן לתאר במילים... הטירוף שאחז באנשים היה בלתי מוסבר. בעבור רבים היה זה שיא האירוע ובמונחים מוסיקליים, היה זה ללא ספק הקרשנדו של הפסטיבל. הסט ארך כשעתיים והציע, כמאפיין את המאסטרו, טראנס בנוסח מטאל משהו, של צלילים חדים וחזקים במיוחד, מוטיבים של רוק – גיטרות חשמליות וסימפולים כגון ה"פרודיג'י" ("Fire starter"), "אפולו 440 " ועוד... נוגנו מספר רצועות מאלבומו החדשStorm" " ובתום הופעתו היה לכתבנו העונג לשוחח עימו ולראיינו. להלן הדברים:

ראיון מאת רובי:
שאלה: בראייה אובייקטיבית נראה כי הקהל אהב מאוד את הופעתך. מהי התחושה וההתרשמות מנקודת מבטך?.
תשובה: האמת היא שאני עפתי, ריחפתי והתמזגתי עם הקהל. אובייקטיבית וסובייק
 
 
 
   
תגובות  
   
1. הייתי בhigh
חבל שהמשטרה, כמו כל דבר טוב שקם וקורה, חייבת לבוא ולהרוס את הכל.

לכו לבתים של חברי כנסת, מוסיקאים ואנשי דת ורוח ונראה אם לא תמצאו שם חשיש ומריחואנה.
אבל לא אתם מעדיפים להרוס מסיבות.
(13/10/2003 המסטול)

2. היה מדהים!
בהתחלה לא ממש רציתי ללכת, אבל איך שהגענו לשם הבנתי שיהיה מדהים.
מוזיקה מדהימה וכיף לא נורמלי
מי שלא היה- הפסיד!
(13/10/2003 רונית שמאוד אהבה)

3. טוב שלא הגזמת עם ה BPM של אטמוס
(13/10/2003 RUGH)

4. לא הייתה מסיבה כזאת השנה.
לכל הפראיירים שלא היו, תתפוצצו מקינאה מגיע לכם.
(13/10/2003 די ג'יי)

5. אני מצטרפת אליו-הייתה מסיבה חבל"ז.
(13/10/2003 חברה של די ג'יי(הוא הרשה לי גם להגיב))

6. מספיק כבר לעזאזל עם מסיבות הזנות והסמים האלו.
אנחנו נכחדים אט אט.

המסיבות הללו הן נגע רע.
(14/10/2003 השפוי)

7. המסיבה
לדודי ששון הצלם צילמת אותי ליד הרכב שנידחפו אלי כמה חברים לתמונה למה לא הכנסת את התמונות לאתר??????????????????
(14/10/2003 ערן )

8. מי שלא היה הפסיד.
(14/10/2003 שלווה)

9. לדודי ששון
דודי כפרה עלייך תשנה את התמונה שצילמת אותנו ליד האוטו עם השיניים בחוץ יש תמונות שצילמת אותי לבד שים איזה אחת שנראת טוב שאני לבד מי שמסתכל על התמונה חושב אנחנו אוטיסטים אחיייי
(16/10/2003 ערן)

10. מלא רוסיות.
היו במסיבה הזאת ים של רוסיות חלק כוסיות אש.
"עשיתי" אחת מהם לא זוכר איך היה היתי מסטול.
אם תמכרו מינוי לכל החיים אני קונה עכשיו
(17/10/2003 מתי)

11. היה מסיבה לפנים...
(18/10/2003 שולי...)

12. חבל על הזמןןןןןןןןןןן
(23/10/2003 שרול)

13. שבוז במעצר
למה תמיד המנאייק מקלקלים הכל?
היה מסיבה מעלפת לאללה וכשהתעוררתי, הייתי כבר בתא המעצר המסריח.
הצילו!!
(28/10/2003 העצור)

14. למה לא באים לבקר?
האלו אני צריך סיגריות...
(04/11/2003 העצור ההמשך)

15. באיזה בית מעצר אתה ומה אתה מעשן? אני אגאל אותך אם זה יהי אפשרי לי
(14/11/2003 יאיר כהן)

16. רווח
האם הייה רבח ואיפה המארגנים ברגע שהמשטרה הגיעה איך יוצאים מהבלגן הזה
(15/09/2005 עלי)

17. למה לא בנוכחות משטרה
לדעתי בשביל להיות רגוע צריך לעדקן משטרה בכל זואת סמים זה דבר לא טוב אבל טרנס זה דבר מדהים אוליי עם 50 בקבוקי הייניקן
(15/09/2005 עלי)

 
הוספת תגובה
מאת:
דואר:
*נושא:
תוכן:
 
אין לפרסם באתר תגובות המפרות הוראות כל דין ובכלל זה תגובות בעלות אופי מיני בוטה, תגובות מאיימות, גזעניות, מוציאות לשון הרע, מעודדות לביצוע הסתה, פוגעות בפרטיות, מזיקות, פוגעות ברגשות הציבור, מפרות זכויות קניין רוחני ותגובות בעלות אופי מסחרי ו/או מידע פרסומי. אין לפרסם מספרי טלפון מכל סוג. האחריות הבלעדית לתוכן התגובה הינה של כותב התגובה. עם זאת הנהלת האתר שומרת לעצמה את הזכות למסור את פרטי כותב התגובה לכל גורם בהתאם לשיקול דעתה ושומרת לעצמה את הזכות לפרסם רק חלק מהתגובות ו/או למחוק תגובות שפורסמו.
 
   
   
   
   
סגור אותי
מה? עוד לא לחצתם לייק?